Lesní školka

Lesní třídy a jejich zázemí

Do všech tříd chodí v současné době 64 dětí. Každou třídu navštěvuje denně 16 dětí, třídy jsou věkově smíšené.

 • Pramínci (celotýdenní 8–16 h)
 • Kapičky (celotýdenní 8–16 h)
 • Světýlka (pondělí až středa 8–16 h)

Skupinu 16 dětí provází vždy žena a muž. Více o průvodcích na stránce Lidé v Pramínku.

Každá třída má své vlastní zázemí. Zázemí využíváme především pro oběd a polední odpočinek (děti, které chtějí po obědě spát, mají k dispozici karimatku se spacákem), dále pro činnosti, které se venku dělat nedají.

Zázemí třídy Pramínek tvoří svépomocí postavený slaměno–hliněný kruhový domek se zastřešenou terasou. Zázemí třídy Kapičky představuje celoročně obyvatelná jurta a dřevěná terasa. Domeček a jurta se nacházejí na louce u Říčanské hájovny. Třída Světýlka má od září 2023 zázemí v mongolské jurtě na zahradě nedaleko od hájovny.

Rytmus dne

Každý den je jiný, ale každý den má svůj řád, rytmus.

 • ráno 8:00 – 8:45
  příchod, tvořivá činnost a/nebo volná hra
 • dopoledne 9:00 – 12:00
  svačina ● ranní kruh – společné přivítání & činnosti vztahující se k dané roční době a tématu ● odchod od zázemí, putování přírodou a hry ● návrat do zázemí a příprava na oběd
 • poledne 12:00 – 12:45
  oběd
 • po O 12:45 – 13:00
  úklid a příprava na odpočinek, vyzvedávání dětí,
 • odpolední klid 13:00 – 14:00
  čtení pohádky, relaxace, možnost spaní
 • odpoledne 14:00 – 16:00 
  svačina, nabídka činností a volná hra v zázemí či blízkém okolí, vyzvedávání dětí

Třída Pramínci

V létě 2011 byl svépomocí a za pomoci sponzorských darů postaven slaměno-hliněný domeček, ve kterém mají zázemí Pramínci.

Slaměno–hliněný kruhový domek má vnitřní plochu 28 m² a zastřešenou terasou 50 m².

Služby průvodců Pramínků

Pondělí & úterý: OlgaPetr
Středa: PetraJaro
Čtvrtek & pátek: PetraDušan

Jeden den u Pramínků

Radim a Hanka zas, před svačinou se vyřádíme v pevnosti ledové, děti bojují s obrem. V kroužku vytahujeme šátky všemožných barev a fantazie nám vykouzlí různé převleky. Maškary – piráti, princezny, rytíři, víly, skřítci – taneční parket se hemží barvami, Radim vyhrává na xylofon. V kruhu se držíme za šátky, krátce společně tančíme, aby se nám šátky nerozpojily. Každý se svým šátkem cvičí – kroužíme rukou a šátek kreslí spirálu, šátek visí jako čára, když ho dáme na zem, přeskakujeme a v rytmu přes něj ťukáme špičkami, roztáhneme ho v rukou nad hlavou, protahujeme se nahoru, dolů, do stran, když jsme parádně rozcvičení, můžeme se vydat do lesa. Klíčem odemykáme a cestou se vydáme až ke studánce – zkoukneme ji – zdá se nám krásně udržovaná, líbí se nám porcelánový hrneček, čistíme jí stříšku od sněhu. Kdo chce hraje na schovávanou, někdo staví z klacíků mini týpí pro mravence . aby měli kde si hrát až se vyhrabou ze sněhu. Zajdeme k Hance ještě pro čerstvě snesené vajíčko – po obědě a odpočinku totiž plácáme těsto – vejce, mouka, olej, mrkev, sůl, sýr – pečeme sýrové sušenky. Děti loupaly mrkev, strouhaly na jemno, těsto míchaly, válečkem válel, hrnečkem kolečka vykrajovaly…mňam. A odpoledne si hrajeme v pevnosti.

Třída Kapičky

Díky zájmu rodičů vznikla v roce 2012 druhá třída Kapiček. Původním zázemím bylo týpí a v zimě pronajatá hájovna. Za nějaký čas se postavila pro Kapičky jurta.

Textilní jurta izolovaná surovou ovčí vlnou je celoročně obyvatelná, má plochu 25m² a je k ní přistavěná dřevěná terasa o ploše 15 m². Domeček a jurta se nacházejí na louce u Říčanské hájovny.

Služby průvodců Kapiček

Pondělí & úterý: VeronikaJaro
Středa & čtvrtek: IrčaKarel
Pátek: ZuzkaKarel

Jeden den v Kapičkách

Cesta umrzlá, kloužeme se k jurtě, topíme, třísky s kluky sekáme a čekáme, kolik Kapiček dorazí. V ranním kroužku pak sdílíme, co kdo dělal o víkendu, co zajímavého zažil atd. Poté se učíme novou masopustní taškařici My jsme se k vám přišli ptáti, smíme-li tu tancovati (zazpívati, zadupati, zařehtati….), my jsme se k vám přišli ptát, smíme-li tu tancovat (zazpívat, zadupat, zařehtat…). Vymýšlíme všemožné varianty, křepčíme a tančíme, blbiny vymýšlíme a pak už ven vyrážíme a do kaňonu míříme. Po týdnech klouzání a cestách sotva na hřiště se nám nechce šlapat a než se dokodrcáme až ke kaňonu trvá to celou věčnost. Další věčnost trvá a v podstatě jedinou náplní celé výpravy je dostat se na druhou stranu kaňonu. Drápeme se, sápeme, navzájem si pomáháme a musím všechny pochválit za obr vytrvalost. Pak ještě na přání do malého kaňonu a dom na oběd. Pohádky, odpočinek a ještě trocha řádění venku.

Třída Světýlka

Od září 2016 se Pramínek rozrůstá o třídu Marvánků, kteří mají zázemí v pronajaté skautské klubovně v Říčanech u Marvánku. Na jaře 2017 se stěhují do bílého komunitního domu do Světic a z Marvánků jsou Světýlka. Provoz komunitního domu ve Světicích byl ukončen v červnu 2021 a Světýlka se vracejí zpátky k Marvánku a mají své zázemí v kompletně rekonstruované skautské klubovně. A od konce jara 2022 jsme chystali pro Světýlka zázemí na zahradě nedaleko hájovny. Od září 2022 mají novou mongolskou jurtu, týpí, kadibudku a pískoviště s kopečkem na zahradě plné stromů.

Služby průvodců Světýlek

Pondělí & úterý: dopo JanaHonza, odpo JanaJana
Středa:  JanaDaniel

Jeden den ve Světýlkách

Krásně nám nasněžilo, kopeček je hladký, neposkvrněný, lákavý. nosíme a vozíme dřevo, řežeme, všechny dnes zajímají útroby velkého sklepa. Na svačinu se vydáme k ohništi nad Marvánek. Cestou na nás Honza sněží lopatami sněhu. Nosíme jehličnaté větvičky a rozděláváme ohýnek, abychom se zahřáli a svačíme. A už se kloužeme dolů na rybník. U svačiny jsme slyšeli drhnout lopaty co odklízejí sníh. Teď vidíme, že rybník je pokrytý silnou vrstvou sněhu a jsou tu vyhrabané okružní bruslařské dráhy a pole na hokej. Rozběhneme se s Martínkem po okruhu jako koníci, i ostatní se přidají. Martínek je ještě zasypán jako sněhový tuleňokrtek. Ještě trochu řádění na pirátské lodi(lávka stavidla) a už frčíme zpátky ke klubovně. K obědu jsme dnes dostali báječnou koláčovou výslužku, tak si užíváme. Čteme si z Daníkovy knížky o lese, trénujeme motoriku – v kartonových tvarech provlékáme dírkami bavlnky a vyrábíme tak jakési dráčky s vlajícími ocásky.