Náš příběh

Na počátku bylo několik žen s malými dětmi, které si přály, aby jejich děti trávily školkový čas v lese a aby jej provázely ženy i muži jako průvodci. Byl tu také krásný les s loukou a hájenkou, místo s géniem loci. A byla tu velká vůle uskutečnit nové věci, které mají smysl.

Shodujeme se, že školkový věk je velmi křehký a citlivý a že bez přírody a lesa si jeho prožívání nedovedeme představit.

Projekt Lesního klubu Pramínek v roce 2011 podpořilo a zaštítilo Ekocentrum Říčany.

Postupně vzniká přátelská komunita rodičů i příznivců. Svépomocí a díky sponzorským darům byl v létě 2011 postaven slaměno-hliněný domeček, ve kterém mají zázemí Pramínci. Druhý rok byl zateplen a přibyla také velmi praktická terasa.

Díky zájmu rodičů vznikla v roce 2012 druhá třída Kapiček. Původním zázemím bylo týpí a v zimě pronajatá hájovna. Za nějaký čas se postavila pro Kapičky jurta.

Tým lektorek a lektorů se také rozrůstá a původní záměr, aby byl ve dvojici průvodců muž, je také naplněn. Z lektorů se stávají průvodci. Každý z nás přináší do týmu něco jiného, vzájemně se inspirujeme a společně rosteme. Soudržnost týmu je pro nás zásadní a pečujeme o ni. Naší společnou vizí je být přítomný.

Stejně důležitý je pro nás partnerský vztah s rodiči. Vážíme si jejich důvěry, jsou pro nás partnery na společné cestě.

Pramínek poklidně pramení dál. Na jaře 2016 s radostí oslaví páté narozeniny.

Od září 2016 se Pramínek rozrůstá o třídu Marvánků, kteří mají zázemí v pronajaté skautské klubovně v Říčanech u Marvánku. V dubnu 2017 se Marvánci stěhují do Světic do bílého domu a stávají se Světýlky.

V létě roku 2019 jsme se posunuly zase o kousek dál. Splnili jsme Standardy kvality Asociace lesních mateřských škol a stali jsme se certifikovaných lesním klubem.

Na jaře 2017 si pronajímáme bílý domek u lesa. Chceme zde vybudovat komunitní dům, prostor pro setkávání napříč generacemi.

Přejít k navigační liště